Czym jest cytologia i jak się do niej przygotować?

Czym jest cytologia i jak się do niej przygotować?

W poniższym wpisie odpowiemy na pytania takie jak; czym jest cytologia, jak się do niej przygotować oraz co ile wykonywać badanie.
Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie mające na celu wykrycie stanów przednowotworowych i raka we wczesnym stadium zaawansowania.

Badanie polega na pobraniu specjalną szczoteczką wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy. Pobrany materiał lekarz umieszcza na wcześniej przygotowanym szkiełku, a następnie utrwalany specjalnym preparatem. Pobraną próbkę można również umieścić w specjalnym pojemniczku z płynnym podłożem.
Warto pamiętać, że cytologia jest testem przesiewowym, co oznacza, że nie powinna być traktowana jako ostateczne rozpoznanie zmian w szyjce macicy.

Cytologia- kiedy robić badanie?

Pierwsze badanie cytologiczne powinno zostać wykonane u kobiety w wieku 25 lat, jeżeli nie rozpoczęła jeszcze współżycia seksualnego. Jeżeli takie miało miejsce, badanie należy wykonać 3 lata od pierwszego stosunku. Jeśli pierwsze 3 badania wyszły w normie i lekarz nie ma zastrzeżeń to można cytologię wykonywać profilaktycznie co 3 lata. Należy pamiętać, że u pacjentek, u których występują czynniki ryzyka badanie cytologiczne powinno być wykonywane raz w roku. Wykonywanie cytologii zaleca się również pacjentkom, które przeszły już menopauzę. 

Czynniki ryzyka kwalifikujące do corocznej cytologii: przyjmowanie leków immunosupresyjnych, zakażenie wirusem HIV oraz zakażenie wirusem HPV wysokoonkogennym. 

Cytologia- jak się przygotować do badania?

Cytologia nie powinna być pobierana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem kolejnej. Za optymalny czas do badania uważa się połowę cyklu. Ponadto ważne jest, by pamiętać, aby od ostatniego badania ginekologicznego przezpochwowego minął co najmniej tydzień. Ważną kwestią jest również, że na 2-3 dni przed badaniem nie należy przyjmować leków dopochwowych oraz wykonywać irygacji pochwy. Jeżeli pacjentka jest aktywna seksualnie, na minimum 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia. 

Czy cytologię można wykonać w CM Macromedica?

Tak, każdy z naszych ginekologów może pobrać wymazy cytologiczny i skonsultować wyniki. 

Sprawdź, jakie są najbliższe terminy do naszych ginekologów!
lek. Tomasz Kozera
lek. Alicja Hoszowska
lek. Agata Mandes
lek. Maciej Byrczak
dr n. med. Cezary Wojtyła

 

Leave a Reply