Poparzenia słoneczne – co robić, gdy do nich dojdzie?

Poparzenia słoneczne – co robić, gdy do nich dojdzie?

Gdy pogoda dopisuje nie trudno o spontaniczne wyjście np. na spacer, chcąc skorzystać z uroków lata. Niestety łatwo także zapomnieć, że okulary słoneczne czy kapelusz nie są wystarczającą ochroną przed działaniem promieni słonecznych. Tymczasem, nieodpowiednia ochrona skóry może prowadzić do poparzeń. Jak ich uniknąć i co robić, gdy już do nich dojdzie?

Czym są poparzenia słoneczne?

Słońce stanowi największe, naturalne źródło energii niezbędnej nam do życia. Jeśli dawkujemy ją rozsądnie, może mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Wpływa na przemianę nieaktywnej formy witaminy D3 w jej aktywną formę, poprawia samopoczucie, podnosi aktywność, wpływa na produkcję melaniny zwiększającej odporność skóry na wpływ promieni UV. To tylko kilka korzyści wynikających z ekspozycji na słońce. Można jednak przesadzić z tymi dobrodziejstwami i spowodować, że słońce zamiast korzyści, przyniesie nam poważne problemy.

Zbyt długa ekspozycja na promienie UV lub całkowity brak albo nieodpowiedni sposób zabezpieczenia skóry przed wpływem słońca może prowadzić do uszkodzenia struktury skóry, a w efekcie m.in. do poparzeń słonecznych. Objawiają się one powstającym po 12-24h rumieniu, któremu mogą towarzyszyć obrzęk skóry, pęcherze, obniżenie ogólnego samopoczucia, gorączka, mdłości, a niekiedy również zaburzenia krążenia.

Warto nadmienić, że to właśnie nieodpowiednia ekspozycja skóry na słońce jest też najczęstszą przyczyna występowania nowotworów skóry.

Jak reagować na poparzenia słoneczne?

W przypadku, gdy dojdzie do poparzeń słonecznych, a objawy sięgają dalej, niż jedynie zaczerwieniona skóra, a preparaty łagodzące skutki nieodpowiedniego opalania nie przynoszą ulgi, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem dermatologiem.

Jak zapobiegać poparzeniom słonecznym?

Podstawowym sposobem na ochronę skóry przed słońcem jest stosowanie preparatów do opalania, wzbogaconych o odpowiednio silne filtru UV. Należy jednak pamiętać, że działanie preparatów jest ograniczone, dlatego jeśli planujemy dłuższy pobyt na słońcu, należy smarować skórę co kilka godzin (w zależności od siły filtra i zaleceń producenta preparatu). Pamiętajmy również o tym, że nawet używając środków wodoodpornych, należy ponowić aplikację po osuszeniu skóry.

Treści zawarte na naszym blogu, choć są weryfikowane przez specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, mają charakter wyłącznie informacyjny. Nie mogą stanowić wskazań postępowania medycznego ani diagnostycznego. O metodach diagnostyki, sposobach postępowania przy konkretnych jednostkach chorobowych oraz ścieżce terapii, każdorazowo decyduje lekarz podczas Twojej osobistej wizyty w jego gabinecie.