Czym są skąpe miesiączki?

Czym są skąpe miesiączki?

Miesiączka nie należy do najprzyjemniejszych doznań kobiecych – przede wszystkim dlatego, że jest bolesna, ale także niekomfortowa. Musimy pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie tampony lub podpaski. Nie zawsze mamy też okazję skorzystać z toalety, gdy pilnie tego potrzebujemy. Dlatego te kilka dni należy do jednych z trudniejszych i najmniej życzliwych.

Jak najkrócej

Niemal każda kobieta marzy o tym, aby jej miesiączka trwała jak najkrócej. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to powód do szczęścia. Zbyt skąpe miesiączki mogą być niebezpieczne. Jeżeli w ciągu dnia zużywasz, że tampon lub podpaska są bardzo skąpo zabrudzone, a nie jest to pierwszy ani ostatni dzień okresu to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego i powinien zbadać Cię lekarz ginekolog.

Miesiączka czy plamienie?

Skąpa miesiączka, która wymaga konsultacji ze specjalistą, przypomina zwykle plamienie i trudno ją od niego odróżnić. Zwykle utrzymuje się 1-2 dni, a podczas jej trwania traci się około 5 razy mniej krwi niż powinno. Jeżeli taka sytuacja występuje na początku miesiączkowania, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak po ustabilizowaniu jej długość skraca się, powinien zobaczyć Cię ginekolog.

Przyczyny skąpej miesiączki

Mało obfite okresy mogą mieć kilka przyczyn:

  • ciąża – w początkowej fazie zamiast miesiączki może występować plamienie
  • antykoncepcja lub kuracja hormonalna
  • zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników czy występujące na nich torbiele
  • hiperprolaktynemia – zawyżony poziom prolaktyny w surowicy krwi, któremu towarzyszą bóle głowy, złe samopoczucie, drażliwość, bóle piersi, nadmierne owłosienie

Wizyta u specjalisty

Ginekolog jest pierwszym specjalistą, do którego powinnaś udać się w przypadku jakichkolwiek problemów z cyklem menstruacyjnym. Jeśli Twoje miesiączki są zbyt skąpe, to nie powód do radości, ale wątpliwości, które rozwiać może tylko lekarz.