Czym są skąpe miesiączki?

Czym są skąpe miesiączki?

Miesiączka nie należy do najprzyjemniejszych doznań kobiecych – przede wszystkim dlatego, że jest bolesna, ale także niekomfortowa. Musimy pamiętać o tym, aby zawsze mieć przy sobie tampony lub podpaski. Nie zawsze mamy też okazję skorzystać z toalety, gdy pilnie tego potrzebujemy. Dlatego te kilka dni należy do jednych z trudniejszych i najmniej życzliwych.

Jak najkrócej

Niemal każda kobieta marzy o tym, aby jej miesiączka trwała jak najkrócej. Jednak okazuje się, że wcale nie jest to powód do szczęścia. Zbyt skąpe miesiączki mogą być niebezpieczne. Jeżeli w ciągu dnia zużywasz, że tampon lub podpaska są bardzo skąpo zabrudzone, a nie jest to pierwszy ani ostatni dzień okresu to sygnał, że może dziać się coś niepokojącego i powinien zbadać Cię lekarz ginekolog.

Miesiączka czy plamienie?

Skąpa miesiączka, która wymaga konsultacji ze specjalistą, przypomina zwykle plamienie i trudno ją od niego odróżnić. Zwykle utrzymuje się 1-2 dni, a podczas jej trwania traci się około 5 razy mniej krwi niż powinno. Jeżeli taka sytuacja występuje na początku miesiączkowania, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak po ustabilizowaniu jej długość skraca się, powinien zobaczyć Cię ginekolog.

Przyczyny skąpej miesiączki

Mało obfite okresy mogą mieć kilka przyczyn:

  • ciąża – w początkowej fazie zamiast miesiączki może występować plamienie
  • antykoncepcja lub kuracja hormonalna
  • zaburzenia hormonalne, np. zespół policystycznych jajników czy występujące na nich torbiele
  • hiperprolaktynemia – zawyżony poziom prolaktyny w surowicy krwi, któremu towarzyszą bóle głowy, złe samopoczucie, drażliwość, bóle piersi, nadmierne owłosienie

Wizyta u specjalisty

Ginekolog jest pierwszym specjalistą, do którego powinnaś udać się w przypadku jakichkolwiek problemów z cyklem menstruacyjnym. Jeśli Twoje miesiączki są zbyt skąpe, to nie powód do radości, ale wątpliwości, które rozwiać może tylko lekarz.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica