Spadek libido – jakie mogą być przyczyny i jak radzić sobie z problemem?

Spadek libido – jakie mogą być przyczyny i jak radzić sobie z problemem?

Pożądanie seksualne to psychiczna reprezentacja biologicznego popędu seksualnego. Wiąże się z możliwością realizacji seksualnej, ale także ogólnym zainteresowaniem sferą seksualną – fantazjami, chęcią do flirtowania czy osiągania orgazmów.

Nie jest powiedziane, że każdy człowiek powinien być w stałej gotowości do odbywania stosunku płciowego. Jednak trwały brak chęci na zbliżenia może mieć podłoże zdrowotne i stanowić problem.

W granicach normy

Każdy z nas ma okresy wzmożonego popędu i okresy, w których sfera seksualna staje się niemal obojętna. To normalna kolej rzeczy, szczególnie w sytuacjach, którym towarzyszą trudne przeżycia – długotrwały stres, rozstanie czy choroba. Chwilowy brak zainteresowania tą kwestią nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy jest długotrwały i stale się nasila. Jaka może być przyczyna?

Przyczyny obniżonego libido

Zmniejszony popęd seksualny może mieć dwie główne przyczyny – fizyczną i psychiczną. Należą do nich:

  • zakłócenia powiązanych ze sobą układów: hormonalnego i nerwowego
  • depresja
  • choroby wątroby
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia osobowości
  • wynik przyjmowania leków, w szczególności antydepresantów

Sposoby radzenia sobie z obniżonym libido

Jeśli uważasz, że Twoje zainteresowanie sferą seksualną znacznie zmalało i staje się to dla Ciebie problemem, konieczna jest wizyta u specjalisty. To on stawia diagnozę i dobiera odpowiednie leczenie. Najczęściej jest nim psychoterapia, ale nierzadko też, wystarczy terapia hormonalna. Najważniejsze w leczeniu dolegliwości jest ustalenie źródła problemu. Pomocna może okazać się również zmiana stylu życia – rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu, dieta i zwiększenie aktywności fizycznej.