Spadek libido – jakie mogą być przyczyny i jak radzić sobie z problemem?

Spadek libido – jakie mogą być przyczyny i jak radzić sobie z problemem?

Pożądanie seksualne to psychiczna reprezentacja biologicznego popędu seksualnego. Wiąże się z możliwością realizacji seksualnej, ale także ogólnym zainteresowaniem sferą seksualną – fantazjami, chęcią do flirtowania czy osiągania orgazmów.

Nie jest powiedziane, że każdy człowiek powinien być w stałej gotowości do odbywania stosunku płciowego. Jednak trwały brak chęci na zbliżenia może mieć podłoże zdrowotne i stanowić problem.

W granicach normy

Każdy z nas ma okresy wzmożonego popędu i okresy, w których sfera seksualna staje się niemal obojętna. To normalna kolej rzeczy, szczególnie w sytuacjach, którym towarzyszą trudne przeżycia – długotrwały stres, rozstanie czy choroba. Chwilowy brak zainteresowania tą kwestią nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy jest długotrwały i stale się nasila. Jaka może być przyczyna?

Przyczyny obniżonego libido

Zmniejszony popęd seksualny może mieć dwie główne przyczyny – fizyczną i psychiczną. Należą do nich:

  • zakłócenia powiązanych ze sobą układów: hormonalnego i nerwowego
  • depresja
  • choroby wątroby
  • zaburzenia lękowe
  • zaburzenia osobowości
  • wynik przyjmowania leków, w szczególności antydepresantów

Sposoby radzenia sobie z obniżonym libido

Jeśli uważasz, że Twoje zainteresowanie sferą seksualną znacznie zmalało i staje się to dla Ciebie problemem, konieczna jest wizyta u specjalisty. To on stawia diagnozę i dobiera odpowiednie leczenie. Najczęściej jest nim psychoterapia, ale nierzadko też, wystarczy terapia hormonalna. Najważniejsze w leczeniu dolegliwości jest ustalenie źródła problemu. Pomocna może okazać się również zmiana stylu życia – rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu, dieta i zwiększenie aktywności fizycznej.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica