Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży

Kiedy mamy za sobą pierwsze, tak ważne dla rozwoju naszego nienarodzonego dziecka trzy miesiące, przechodzimy w okres, który przez wielu nazywany jest najlepszym etapem ciąży. Jest to jej drugi trymestr.

Zmiany u kobiety w drugim trymestrze ciąży

Pomiędzy 13 a 26 tygodniem ciąży, ciężarna kobieta z reguły przestaje już odczuwać dolegliwości, obecne w pierwszym trymestrze. Mijają mdłości, ciągłe zmęczenie, bóle głowy czy podbrzusza. Organizm zaakceptował nową sytuację i od tej pory zaczyna intensywnie wspierać rozwój ciąży oraz przyszłą mamę. Rozpoczyna się etap, w którym powoli odczuwalne zaczynają być już ruchy dziecka, poprawia się kondycja skóry, włosów i paznokci. Wraca energia i chęć do aktywności fizycznej. Choć zmiany i wahania hormonalne powodują, że zmienność nastrojów nie minie, jak ręką odjął i będą się one pojawiały zapewne jeszcze długo po porodzie, to w drugim trymestrze ciąży nie będą już one tak gwałtowne, częste i długotrwałe.

Ważne – jeżeli do tej pory lekarz ginekolog nie zlecił wykonania nieinwazyjnych badań prenatalnych (obowiązkowe USG ciąży), powinny one zostać wykonane jak najszybciej.

Jak zmienia się dziecko w drugim trymestrze ciąży?

Choć wymiary dziecka są nadal malutkie, to w drugim trymestrze w jego organizmie zachodzi bardzo wiele zmian. Kształtują się rysy twarzy, możliwa do określenia ze 100% pewnością staje się płeć, a narządy wewnętrzne podjęły już pełnowymiarową pracę. Zaczynają tworzyć się zawiązki stałych zębów, obecne są już kubki smakowe, a nerki, trzustka i wątroba zaczęły już w pełni funkcjonować.

Choć dziecko w tym okresie mierzy ok 8cm, staje się bardzo aktywne i energiczne. Jego ruchy, choć zapewne jeszcze niewidoczne przez powłoki brzuszne, stają się odczuwalne dla przyszłej mamy. Malec poznaje swoje otoczenie oraz własne ciało. Robi fikołki, ssie kciuk, marszczy czoło, kicha, a nawet stroi miny.

Drugi trymestr ciąży, w jej prawidłowym przebiegu, może potraktować, jako okres regeneracji sił po ciężkich pierwszych trzech miesiącach oraz magazynowaniem energii, na zbliżający się dużymi krokami ostatni trymestr.