Hirsutyzm – czym jest i jak go leczyć?

Hirsutyzm – czym jest i jak go leczyć?

Brzmi dość tajemniczo, mimo tego, że wiele kobiet nawet nie wie, że ma z nim do czynienia. Hirsutyzm to nic innego jak nadmierne owłosienie u kobiet.

Hirsutyzm – Pierwsza pomoc

Lekarz ginekolog jest pierwszą osobą, do której powinna zgłosić się kobieta z podejrzeniem hirsutyzmu. Owłosienie występuje nie tylko na klatce piersiowej, twarzy i plecach, ale także narządy intymne są o wiele bardziej owłosione niż być powinny. Lekarz zleci pacjentce odpowiednie badania. Określone zostanie stężenie testosteronu, estradiolu, 17 – OH progesteronu, prolaktyny, tyreotropiny, andostendiolu oraz insuliny. Nie obejdzie się również bez tomografii komputerowej oraz USG narządu rodnego.

Hirsutyzm – Leczenie

Jest kilka dróg leczenia, które może zaproponować ginekolog. Jeśli przyczyną nadmiernego owłosienia są guzy, należy jak najszybciej skonsultować się z onkologiem. Glikokortykosteroidy oraz antyandrogeny służą leczeniu wrodzonego przerostu nadnerczy. Bywa również tak, że przyjmowane przez pacjentkę leki mogą powodować nadmierne owłosienie – wtedy należy zmienić lekarstwa lub zmniejszyć ich dawkę. Jednym z najczęstszych powodów występowania hirsutyzmu jest leczenie zespołu policystycznych jajników oraz nadwaga.

Hirsutyzm – Zalecenia

Gdy kobieta cierpi na hirsutyzm, jednocześnie pragnąc zajść w ciążę, może poddać się zabiegowi laparoskopowemu. Terapia insulinooporności przywraca regularność cykli miesiączkowych. Panie, które nie oczekują potomstwa, obok leczenia antyandrogennego mogą również przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli cierpisz na nadwagę, to każdorazowo zalecane jest zmniejszenie masy ciała.