Hirsutyzm – czym jest i jak go leczyć?

Hirsutyzm – czym jest i jak go leczyć?

Brzmi dość tajemniczo, mimo tego, że wiele kobiet nawet nie wie, że ma z nim do czynienia. Hirsutyzm to nic innego jak nadmierne owłosienie u kobiet.

Hirsutyzm – Pierwsza pomoc

Lekarz ginekolog jest pierwszą osobą, do której powinna zgłosić się kobieta z podejrzeniem hirsutyzmu. Owłosienie występuje nie tylko na klatce piersiowej, twarzy i plecach, ale także narządy intymne są o wiele bardziej owłosione niż być powinny. Lekarz zleci pacjentce odpowiednie badania. Określone zostanie stężenie testosteronu, estradiolu, 17 – OH progesteronu, prolaktyny, tyreotropiny, andostendiolu oraz insuliny. Nie obejdzie się również bez tomografii komputerowej oraz USG narządu rodnego.

Hirsutyzm – Leczenie

Jest kilka dróg leczenia, które może zaproponować ginekolog. Jeśli przyczyną nadmiernego owłosienia są guzy, należy jak najszybciej skonsultować się z onkologiem. Glikokortykosteroidy oraz antyandrogeny służą leczeniu wrodzonego przerostu nadnerczy. Bywa również tak, że przyjmowane przez pacjentkę leki mogą powodować nadmierne owłosienie – wtedy należy zmienić lekarstwa lub zmniejszyć ich dawkę. Jednym z najczęstszych powodów występowania hirsutyzmu jest leczenie zespołu policystycznych jajników oraz nadwaga.

Hirsutyzm – Zalecenia

Gdy kobieta cierpi na hirsutyzm, jednocześnie pragnąc zajść w ciążę, może poddać się zabiegowi laparoskopowemu. Terapia insulinooporności przywraca regularność cykli miesiączkowych. Panie, które nie oczekują potomstwa, obok leczenia antyandrogennego mogą również przyjmować tabletki antykoncepcyjne. Jeżeli cierpisz na nadwagę, to każdorazowo zalecane jest zmniejszenie masy ciała.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica