Planowanie ciąży

Planowanie ciąży

Przychodzi taki czas w życiu kobiety, w którym instynkt macierzyński zaczyna dawać o sobie znać. Jeśli partner równie chętnie chciałby posiadać potomstwo, nie ma na co czekać. Warto jednak zawczasu dowiedzieć się, jak odpowiednio przygotować się do bycia rodzicami – w tym pomoże ginekolog.

Zanim dojdzie do poczęcia

Jeżeli decyzja o ciąży jest przemyślana i zaplanowana, nie należy podchodzić do sprawy zbyt pochopnie. Lekarz ginekolog jest pierwszą osobą, która pomoże i doradzi, w jaki sposób wspomóc organizm, aby uniknąć problemów i zawodów.

Badania

Wydawałoby się, że nie ma nic łatwiejszego od zajścia w ciążę. Jest w tym jednak tylko część prawdy. Jeśli jednak kobiecie bardzo zależy na tym, aby urodzić zdrowego malucha, powinna zastosować się do kilku zasad:

  • Morfologia – to jedno z najprostszych badań, dzięki któremu mierzy się między innymi poziom żelaza. Gdy w organizmie jest go za mało, niedobór należy uzupełnić farmaceutykami przepisanymi przez lekarza.
  • Od stężenia poziomu hormonów tarczycy zależy płodność. Gdy stężenie jest za niskie, dużo trudniej starać się o dziecko, a co więcej, w tych przypadkach znacznie częściej dochodzi do poronień.
  • USG pochwy wykaże ewentualne stany zapalne, mogące przyczyniać się do poronienia.
  • Nie bez znaczenia jest także dieta – bogata w witaminy, minerały oraz wapń przyczyni się do właściwego rozwoju płodu.
  • Leczenie zębów. Najlepiej wykonać je jeszcze przed zajściem w ciąży, ponieważ rozwijający się w brzuchu płód nie powinien być narażony na preparaty wstrzykiwane do dziąseł.
  • Jeśli profilaktycznie chcesz rozciągnąć swój kręgosłup, aby mniej bolał w czasie ciąży, na pół roku przed zapłodnieniem zacznij regularnie ćwiczyć. Najodpowiedniejsze będzie pływanie w basenie.