Kłopoty z pamięcią – jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty z pamięcią – jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Zapewne często zdarzało Ci się mówić, że coś wypadło Ci z głowy. To znane wszystkim zjawisko zapominania, które towarzyszy każdemu człowiekowi. Nie ma nic niepokojącego w tym, że od czasu do czasu zdarzy nam się czegoś nie zapamiętać. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy zjawisko to zaczyna się widocznie nasilać.

Czym jest pamięć?

Pamięć jest zdolnością poznawczą, która umożliwia trwałe lub chwilowe przechowywanie i odtwarzanie informacji. Można podzielić ją na krótko- i długotrwałą. Ta pierwsza służy określonemu, zdefiniowanemu celowi, np. zapamiętaniu, w którym miejscu parkujemy samochód. Dzięki powtarzaniu informacji zostaje ona przeniesiona do pamięci długotrwałej.

Z roku na rok

Naturalnym zjawiskiem jest tracenie wraz z wiekiem zdolności zapamiętywania. Im człowiek starszy, tym trudniej jest mu magazynować i odtwarzać informacje – dlatego zdolność koncentracji i uczenia się maleje wraz z upływem czasu. Mimo to, w pełni zdrowa osoba jest w stanie zrekonstruować wydarzenia np. ostatniej godziny. Nawet jeśli pewne fragmenty zostaną zapomniane, najczęściej udaje się je odtworzyć. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nasz mózg przestaje magazynować wiadomości i zdaje się, jakby funkcjonował nieświadomie.

Nie tylko Alzheimer

Częste zapominanie to nie tylko objaw Alzheimera czy demencji starczej. Problemy z koncentracją mogą również towarzyszyć depresji czy zaburzeniom funkcji poznawczych, które mogą prowadzić do rażących skutków i odbić się nie tylko na pracy zawodowej, ale również na codziennych czynnościach domowych, takich jak higiena czy sprzątanie.

Najlepsza profilaktyka

W przypadku niepokojących problemów z pamięcią, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi z pacjentem wywiad i zleci dalsze badania w kierunku cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, nadciśnienia tętniczego, a także funkcji poznawczych. Niewykluczone, że problemy mogą mieć podłoże neurologiczne. Bardzo ważna jest także profilaktyka. Przydatne jest ćwiczenie mózgu, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek czy uczenie się języków obcych.