Kłopoty z pamięcią – jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Kłopoty z pamięcią – jak się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Zapewne często zdarzało Ci się mówić, że coś wypadło Ci z głowy. To znane wszystkim zjawisko zapominania, które towarzyszy każdemu człowiekowi. Nie ma nic niepokojącego w tym, że od czasu do czasu zdarzy nam się czegoś nie zapamiętać. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy zjawisko to zaczyna się widocznie nasilać.

Czym jest pamięć?

Pamięć jest zdolnością poznawczą, która umożliwia trwałe lub chwilowe przechowywanie i odtwarzanie informacji. Można podzielić ją na krótko- i długotrwałą. Ta pierwsza służy określonemu, zdefiniowanemu celowi, np. zapamiętaniu, w którym miejscu parkujemy samochód. Dzięki powtarzaniu informacji zostaje ona przeniesiona do pamięci długotrwałej.

Z roku na rok

Naturalnym zjawiskiem jest tracenie wraz z wiekiem zdolności zapamiętywania. Im człowiek starszy, tym trudniej jest mu magazynować i odtwarzać informacje – dlatego zdolność koncentracji i uczenia się maleje wraz z upływem czasu. Mimo to, w pełni zdrowa osoba jest w stanie zrekonstruować wydarzenia np. ostatniej godziny. Nawet jeśli pewne fragmenty zostaną zapomniane, najczęściej udaje się je odtworzyć. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nasz mózg przestaje magazynować wiadomości i zdaje się, jakby funkcjonował nieświadomie.

Nie tylko Alzheimer

Częste zapominanie to nie tylko objaw Alzheimera czy demencji starczej. Problemy z koncentracją mogą również towarzyszyć depresji czy zaburzeniom funkcji poznawczych, które mogą prowadzić do rażących skutków i odbić się nie tylko na pracy zawodowej, ale również na codziennych czynnościach domowych, takich jak higiena czy sprzątanie.

Najlepsza profilaktyka

W przypadku niepokojących problemów z pamięcią, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi z pacjentem wywiad i zleci dalsze badania w kierunku cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, nadciśnienia tętniczego, a także funkcji poznawczych. Niewykluczone, że problemy mogą mieć podłoże neurologiczne. Bardzo ważna jest także profilaktyka. Przydatne jest ćwiczenie mózgu, np. poprzez rozwiązywanie krzyżówek czy uczenie się języków obcych.

Szanowni Pacjenci,

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną i w trosce o dobro naszych pacjentów i pracowników informujemy ,iż Centrum Medyczne Macromedica wdrożyło procedury mające na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

JEŻELI:

  • występują u Państwa jakiekolwiek objawy infekcji , w szczególności : gorączka, kaszel, uczucie duszności, bóle mięśniowe, katar, ból gardła, osłabienie, utrata węchu lub smaku ;
  • mieli Państwo bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie;
  • są Państwo objęci kwarantanną ;

 

Bardzo prosimy o kontakt telefoniczny i przesunięcie terminu planowych wizyt u specjalistów.

W momencie umawiania i potwierdzania telefonicznych terminów wizyt nasz personel zada powyższe pytania każdemu z Państwa.

W przypadku zgłoszenia się na wizytę osoby wykazującej niepokojące objawy nie będzie mogła się ona odbyć i zostanie wyznaczony jej nowy termin.

Prosimy o zgłaszanie się do przychodni wyłącznie zapisanych na wizyty pacjentów, bez osób towarzyszących ( z wyjątkiem osób opiekujących się niepełnoletnim dzieckiem lub osobą wymagającą opieki).

Na terenie przychodni prosimy o zachowanie bezpiecznej odległości od innych pacjentów.

Bardzo prosimy o wyrozumiałość

Zespół Centrum Medycznego Macromedica