Rozejście spojenia łonowego w czasie ciąży

Rozejście spojenia łonowego w czasie ciąży

Ciąża to nie tylko piękny czas oczekiwania na narodziny dziecka. Czasem okres rozwijania się maluszka w brzuchu matki bywa trudny i bolesny. U niektórych kobiet w ciąży dochodzi do rozejścia spojenia łonowego, które, choć bolesne, nie jest tak groźne jakby się wydawało.

Czym jest rozejście spojenia łonowego?

Najczęściej przypadłość ta pojawia się w III semestrze ciąży. Zwiększone stężenie estrogenów w krwi i wzrost hormonu relaksyny powodują obluzowanie chrząstkozrostu łonowego oraz połączeń między stawami krzyżowo-biodrowymi.

Objawy:
Spośród objawów rozejścia spojenia łonowego wyróżnia się:

  • bóle w okolicach spojenia łonowego, odczuwane najsilniej podczas chodzenia
  • chód zbliżony do kaczego
  • bolesność palpacyjna spojenia łonowego
  • dolegliwości bólowe nasilają się przy wykonywaniu gwałtownych ruchów – wstawaniu, dźwiganiu ciężkich przedmiotów czy noszeniu dziecka

Jeśli kobieta zauważy u siebie wspomniane wyżej objawy powinien jak najszybciej zbadać ją lekarz ginekolog. Przede wszystkim po to, aby zniwelować ból, ale także po to, by zdecydować o
porodzie. Dolegliwość ta jest wskazaniem do cesarskiego cięcia.

Przyczyny
Uszkodzenia spojenia łonowego mogą wynikać z urazu okołoporodowego:

  • długiego okresu porodu
  • zbyt dużej masa dziecka w porównaniu do wąskiej miednicy kostnej
  • porodu kleszczowego

Diagnoza
Ginekolog musi przeprowadzić z pacjentką wywiad, na podstawie którego potwierdzają charakterystyczne objawy. Następnie lekarz przeprowadza USG, które wykazuje niewielką szparę między  kośćmi łonowymi. Z taką diagnozą kobieta powinna dużo odpoczywać, nie męczyć się, nie nosić ciężkich przedmiotów. Z farmakologicznych wspomagaczy stosowane są środki niwelujące ból. Lekarz prowadzący ciążę może również zalecić rehabilitację. Odpowiednio dobrane ćwiczenia pomogą uśmierzyć ból.