Migrena – czy można jej zapobiegać?

Migrena – czy można jej zapobiegać?

Migrena sama w sobie jest chorobą, nie objawem choroby. Bólu głowy o różnym umiejscowieniu i nasileniu doświadczył każdy z nas. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, z czego wynika nasze samopoczucie i jak możemy sobie pomóc. Dowiedz się, kiedy mamy do czynienia z objawowym bólem głowy, a kiedy jest on pierwotny?

Migrena jako pierwotny ból głowy – czym się objawia?

Wśród rodzajów bólu głowy możemy z cała pewnością wymienić dwie grupy – objawową oraz pierwotną. Pierwsza z nich oznacza, że ból głowy towarzyszy innym schorzeniom i jest jedynie jednym z objawów choroby. Druga z nich oznacza, że ból głowy jest chorobą samą w sobie. Takim przypadkiem jest m.in. migrena.

Migrenie mogą z kolei towarzyszyć inne objawy. Oprócz nagłego, bardzo silnego bólu, z migreną mogą wiązać się także nudności, wymioty, rozdrażnienie czy światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.

Migrenowy ból głowy jest dość charakterystyczny. Obejmuje zazwyczaj jedną stronę głowy. Jest pulsujący i narasta przy nawet minimalnym wysiłku. Ból odczuwany jest w tyle oka, poprzez przednią i boczną część głowy, aż po potylicę na stronie, po której występuje ból.

Przed wystąpieniem bólu głowy, chorym na migrenę bardzo często towarzyszą objawy poprzedzające wystąpienie bólu, czyli tzw. aura migrenowa. Charakteryzuje się różnymi symptomami, wśród których możemy wymienić: zaburzenia widzenia, „mroczki” lub plamki przed oczami, drętwienie twarzy lub kończyn, zawroty głowy, zaburzenia mowy, ból karku, rozdrażnienie. Niekiedy, w wyniku aury migrenowej, może dochodzić do całkowitego lub częściowego osłabienia połowy ciała po stronie, po której pojawi się ból. Aura migrenowa jest zespołem objawów przepowiadających i mija samoistnie. Może jednak wystąpić nie tylko bezpośrednio przed nadejściem bólu głowy, ale nawet na kilkanaście godzin wcześniej. Najczęściej jednak aura bezpośrednio poprzedza ból głowy lub pojawia się niemal jednocześnie z nim.

Jak radzić sobie z objawami migreny?

Mimo, że migrena nie jest chorobą bezpośrednio zagrażającą życiu, to znacznie utrudnia funkcjonowanie. Aby złagodzić objawy, środki przeciwbólowe mogą nie wystarczyć. Warto wówczas znaleźć odosobnione, zaciemnione i chłodne miejsce, wykonać zimny kompres na czoło i spróbować zasięgnąć drzemki. Migrena zwykle mija do godziny od wystąpienia bólu. Może się jednak zdarzyć, że jej objawy będą odczuwalne nawet do trzech dni.

Czy wystąpieniu migreny można zapobiegać?

Jeśli neurolog zdiagnozował migrenę, najpewniej zalecił też stosowanie odpowiednich środków przeciwbólowych. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od szybkości przyjęcia. Zażycie leku zanim jeszcze ból osiągnie maksymalne nasilenie daje duże szanse, że leki zapobiegną jego rozwojowi.

Jeżeli napady migreny są bardzo częste i wyjątkowo silne, wówczas lekarz może wprowadzić leczenie profilaktyczne. Pozwala ono zmniejszyć częstotliwość występowania ataków.

Niestety nie jest możliwe całkowite wyleczenie migreny. Brak regularności jej występowania utrudnia także dokładnie określoną profilaktykę. Przerwy pomiędzy atakami mogą wynosić nawet kilka lat. Znane są jednak czynniki, które wzmagają występowanie ataków migreny. Ich unikanie może w znacznym stopniu zminimalizować częstotliwość napadów migrenowego bólu głowy. Do czynników wpływających na wystąpienie migreny należą:

  • Długotrwały stres lub odprężenie po silnym bądź długotrwałym stresie – należy zatem minimalizować stres, aby nie narazić się na którąkolwiek z tych skrajności
  • Zmiany hormonalne
  • Złe odżywianie i głód
  • Zbyt długi lub zbyt krótki sen
  • Silne zmęczenie lub przemęczenie w wyniku przesadnego wysiłku fizycznego
  • Gwałtowne zmiany pogody
  • Przebywanie na dużych, górskich wysokościach

Dbanie o siebie w każdym aspekcie pozwala unikać wielu chorób, nie tylko migrenowych bólów głowy. Warto pamiętać o tym w codziennym trybie życia.