Kategoria: <span>Psychiatria</span>

Choroba afektywna dwubiegunowa cz. II
Wpis

Choroba afektywna dwubiegunowa cz. II

Choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (dawniej; psychoza maniakalno- depresyjna) charakteryzuje się występowaniem epizodów manii/ hipomanii, depresji oraz epizodów mieszanych.

Choroba afektywna dwubiegunowa
Wpis

Choroba afektywna dwubiegunowa

Choroba afektywna dwubiegunowa, ChAD, zaburzenia afektywne dwubiegunowe (dawniej; psychoza maniakalno- depresyjna) charakteryzuje się występowaniem epizodów manii/ hipomanii, depresji oraz epizodów mieszanych. Zazwyczaj, pomiędzy tymi epizodami występują okresy remisji. Najczęściej diagnozuje się ją przed 35 rokiem życia. Choroba bardzo negatywnie wpływa na relacje rodzinne oraz funkcjonowanie zawodowe. 

Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne
Wpis

Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne

Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjne (nerwica natręctw, ang. obsessive-compulsive disorder (OCD)) to zaburzenia którego podstawową cechą są nawracające natrętne myśli (obsesje) i/lub czynności (kompulsje), którym choremu bardzo trudno się oprzeć. Dlaczego? Próba powstrzymywania się przed wykonaniem np. jakieś czynności powoduje duży dyskomfort psychiczny, narastający lęk i napięcie.

Kaszel psychogenny
Wpis

Kaszel psychogenny

Czyli kaszel na tle nerwowym Kaszel z reguły jest sygnałem, że organizm zmaga się z jakimś czynnikiem, który jest naturalny w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Nie zawsze jednak kaszel świadczy o infekcji lub problemach ze strony układu oddechowego. Może to być także kaszel na tle nerwowym. Czym jest kaszel psychogenny? Kaszel występujący na tle nerwowym jest...