Dlaczego warto regularnie się badać i co Ci daje cytologia?

Dlaczego warto regularnie się badać i co Ci daje cytologia?

Dbając o własne zdrowie nie wystarczy, że będziesz stosować zdrową dietę i aktywny tryb życia. Ważne jest również regularne kontrolowanie procesów, zachodzących w organizmie.

Rutynowe badania cytologiczne są jednym z elementów profilaktyki zdrowia kobiet. Dzięki nim nie tylko upewnisz się, że jesteś zdrowa, ale masz także możliwość szybko zareagować, gdy okaże się, że w Twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Czym jest badanie cytologiczne i jaki jest jego przebieg?

Cytologia jest badaniem przesiewowym, wykonywanym w gabinecie ginekologicznym. Jest to prosta i krótka oraz bezbolesna procedura. Podczas rutynowej wizyty u ginekologa, Twój lekarz lub położna, za pomocą specjalnego próbnika (patyczek zakończony wacikiem) pobiera wymaz z błony śluzowej pochwowej części szyjki macicy. Następnie próbka wysyłana jest do laboratorium, gdzie określany jest wynik badania i podawany w formie opisowej z wyznaczeniem grupy cytologii na podstawie skali Papanicolau.

Jakie są wskazania do cytologii?

Do wykonania badań cytologicznych nie potrzeba żadnych specjalnych wskazań. Głównym jest rozpoczęcie współżycia lub ukończony 20-ty rok życia. Badanie cytologiczne powinno znaleźć się na liście regularnie wykonywanych badań profilaktycznych takich, jak np. morfologia krwi. Częstotliwość pobierania wymazów uzależniona jest od stanu Twojego zdrowia. Jednak u zdrowych kobiet wystarczy badanie raz do roku.

Co diagnozuje cytologia?

Wbrew powszechnej opinii, cytologia nie służy jedynie wykrywaniu nowotworów szyjki macicy. Badanie daje znacznie większe możliwości.

Cytologia pozwala na:

  • Wykrycie obecności wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) – bezpośrednio powiązanego z rozwojem groźnego raka szyjki macicy.
  • Wykrycie zmian w szyjce macicy mogące świadczyć o rozwoju nowotworu – dzięki cytologii możliwe jest wykrycie zmian w błonie śluzowej szyjki macicy w stanie nieinwazyjnym. Oznacza to, że wczesne zdiagnozowanie ich umożliwia całkowite wyleczenie i zapobiega rozwojowi raka szyjki macicy
  • Kontrolę stanu nadżerki tarczy szyjki macicy
  • Kontrolę stanu nabłonka pochwy
  • Ocenę działania leków hormonalnych
  • Określenie terminu owulacji
  • Czas trwania II fazy cyklu

Jak przygotować się do cytologii?

Cytologia nie jest pobierana w trakcie menstruacji. Najlepiej wykonywać ją w środkowej fazie cyklu, czyli na ok. 4 dni od zakończenia miesiączki i nie później, niż na 4 dni przed wystąpieniem kolejnej. Na ok. 2 dni przed planowanym badaniem postaraj się powstrzymać od współżycia, aby wynik wymazu był wiarygodny, jak również nie należy wykonywać ginekologicznego badania USG. Jednym z przeciwwskazań do wykonania badania mogą być także trwające infekcje okolic intymnych. Wówczas lepiej jest najpierw wyleczyć schorzenia.

 

Sprawdź także pozostałe wpisy z kategorii:

Badania ginekologiczne – najczęściej zadawane pytania

Wizyta u ginekologa – kiedy iść po raz pierwszy i jak często należy odwiedzać lekarza?