Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego najczęściej spowodowane jest przez chorobę spowodowaną zakażeniem wirusowym. Proces ten obejmuje komórki mięśnia sercowego, tkankę śródmiąższową, naczynia i osierdzie.

Zapalenie mięśnia sercowego

Choroba ta wywoływana jest najczęściej przez inną chorobę, o podłożu wirusowym np. zakażenie dróg oddechowych. Proces zapalny może doprowadzić do uszkodzenia mięśnia sercowego i niewydolności serca.

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Przyczyn zachorowania jest bardzo wiele. Często specjaliści nie są nawet w stanie określić, co ostatecznie wywołało zapalenie mięśnia sercowego, jednak zazwyczaj podejrzewa się powiązanie z zakażeniem wirusowym.

Choroba ta zazwyczaj rozwija się podczas infekcji dróg oddechowych, gardła albo chwilę po jej ustąpieniu.

Podkreśla się, że niektóre bakterie np. paciorkowce i gronkowce mogą wywoływać stany zapalne w sercu. Ponadto choroba może być spowodowana także przez drobnoustroje, pasożyty i grzyby. Niejednokrotnie chorobę stwierdza się również u osób z różnymi chorobami autoimmunologicznymi np. sarkoidozą. 

Pomimo tego, że zwykle ciężko jest ustalić czynnik bezpośrednio wywołujący chorobę, specjaliści wyróżnili kilka, które wpływają na osłabienie mięśnia sercowego. Wśród nich znajdują się: niektóre leki (np. antybiotyki, sulfonamidy), promieniowanie, narkotyki, niektóre leki przeciwdrgawkowe.

Zapalenie mięśnia sercowego — jak często występuje?

Ze względu na utrudnione rozpoznanie choroby, nie ma oficjalnych statystyk dotyczących częstości występowania. Choroba może wystąpić u każdego, bez względu na wiek i nie jest dziedziczna. Warto podkreślić, że osoby z obniżoną odpornością są bardziej narażone na zachorowanie.

Zapalenie mięśnia sercowego — objawy

Objawy tej choroby są często bardzo niecharakterystyczne i mogą wystąpić w przeróżnej postaci. Możemy natomiast wyróżnić kilka, które w razie wystąpienia w grupie lub po przebytym zapaleniu wirusowym, powinny wzbudzić podejrzenia. Zaliczamy do nich:

  • nieregularne lub szybkie bicie serca
  • obrzęk kostek
  • obrzęk podudzi
  • duszności w spoczynku lub przy niewymagającym wysiłku 
  • ból w klatce piersiowej
  • objawy związane z zakażeniem np. ból gardła, stawów, biegunka

Warto podkreślić, że przy łagodnym przebiegu choroby, objawy mogą nie występować.

Zapalenie mięśnia sercowego — co robić w razie wystąpienia objawów?

W przypadku wystąpienia powyższych objawów, w zależności od ich nasilenia, należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Zapalenie mięśnia sercowego — ustalenie rozpoznania

W przypadku podejrzenia tej choroby lekarz może zlecić jedno lub kilka badań diagnostycznych, które na celu mają potwierdzenie choroby. Do najczęściej zlecanych badań należy:

  • elektrokardiogram (EKG), który pokazuje zapis elektrycznej czynności serca, dzięki niemu można stwierdzić nieprawidłowy rytm serca;
  • radiogram (RTG) klatki piersiowej pomaga w obrazowym powiększeniu serca oraz pomaga pokazać ewentualne zatrzymywanie płynu w płucach
  • badania laboratoryjne krwi, w których można stwierdzić zwiększenie ilości leukocytów
  • rezonans magnetyczny (MR) serca pozwala na szczegółową analizę serca i jego funkcjonowania
  • USG serca (echo serca, echokardiografia) służy do oceny powiększenia jam serca oraz oceny tego, czy kurczliwość serca przebiega prawidłowo
  • biopsja mięśnia sercowego polega na pobraniu niewielkich wycinków serca, a następnie oceny pod kątem zapalenia tkanki

Sposoby leczenia zapalenia mięśnia sercowego

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego zależy od przyczyny i nasilenia objawów.

Leczenie łagodnej postaci zapalenia mięśnia sercowego

W przypadku, kiedy chory przechodzi przez łagodną wersję choroby, zazwyczaj wystarczy zwalczanie objawów zakażenia, które wywołało zapalenie. Istotne jest również zadbanie o odpoczynek. 

Leczenie choroby przy pojawieniu się powikłań

W przypadku kiedy u chorego występują powikłania (np. serce niewystarczająco się kurczy) może być konieczna hospitalizacja i zastosowanie leków odciążających serce.

Leczenie zapalenia mięśnia sercowego o ostrym przebiegu

W najcięższej postaci choroby najważniejsze jest, aby zapewnić choremu mięśniowi dużą ilość odpoczynku. Niektóre przypadki wymagają podania choremu dożylnie leków podtrzymujących ciśnienie krwi. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić do całkowitego zniszczenia mięśnia sercowego. Konieczny jest wtedy przeszczep serca.

Postępowanie po zakończeniu leczenia

Po zakończeniu leczenia konieczne są wizyty kontrolne i okresowe wykonywanie zleconych badań m.in. EKG i echo serca. Chorzy nierzadko muszą zmienić swój tryb życia. Specjaliści zalecają dużo odpoczynku i zmniejszenie obciążenia pracą zawodową. Istotne jest również to, że chorzy nie mogą uprawiać sportu wyczynowego przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.

Warto jednak podkreślić, że o szczegółowych zaleceniach i przeciwwskazaniach pacjent zostaje poinformowany przez lekarza prowadzącego.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie?

Zazwyczaj objawy zapalenia mięśnia sercowego ustępują po kilku tygodniach i chory wraca do zdrowia. Niejednokrotnie jednak choroba powoduje ciężkie powikłania, które leczy się zdecydowanie dłużej. Rokowanie jest trudne do przewidzenia.

Jak zapobiec zachorowaniu?

Niestety ciężko jest wyróżnić zasady, które pomogą zapobiec zachorowaniu na zapalenie mięśnia sercowego. 

Bardzo ważne jest przestrzeganie higieny i unikanie kontaktów z osobami, które przechodzą zakażenie wirusowe.

Aby umówić się do naszych specjalistów: ZnanyLekarz
Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram