Badanie USG ciąży 3D i 4D

 Badanie USG 3D i 4D - Macromedica

Badanie USG 3D i 4D - Macromedica

Badania ultrasonograficzne 3D oraz 4D są badaniami trójwymiarowymi. Oznacza to, że podczas wykonywania USG ciąży, lekarz jest w stanie obejrzeć dziecko w trzech wymiarach jako bryłę i w sposób bardziej dokładny i szczegółowy określić, czy rozwój przebiega prawidłowo. Odbywa się to inaczej, niż w przypadku płaskiego obrazu jakości 2D.

USG ciąży – Warszawa

USG, czyli badanie ultrasonograficzne wykonywane w gabinecie ginekologa, to metoda diagnostyczna stosowana między innymi w czasie ciąży. Dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych umożliwia ona obejrzenie rozwijającego się płodu. Wspomniane fale wysyłane są do ciała kobiety i tam odbierane. Komputer rejestruje sygnały, zamieniając je w obraz. Badanie USG w ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla matki, ani dla dziecka i może być wykonywane u każdego.

Kiedy wykonać USG?

Pierwsze badanie USG ma na celu potwierdzenie, że doszło do zapłodnienia i powinno odbyć się od razu, kiedy test ciążowy wykaże wynik pozytywny. Ciąża może zostać zaobserwowana od około 5 tygodnia. Powtórzenie badania zaleca się między 10 a 14 tygodniem ciąży, kiedy możliwe staje się wykrycie ewentualnych chorób genetycznych i wad wrodzonych zarodka. Wówczas lekarz ocenia też stan narządów oraz dokładny wiek ciążowy, a więc może wstępnie określić termin porodu. Następne badanie USG zaleca się między 18 a 22 tygodniem ciąży (wtedy możliwe jest już rozpoznanie płci dziecka), ostatnie natomiast w okolicach 28-32 tygodnia ciąży. W ich trakcie stwierdza się obecność lub brak ewentualnych wad i chorób dziecka, a także określa się wielkość, stan i położenie płodu.

USG z obrazem w 3D

Badanie w 2D umożliwia uzyskanie wyłącznie czarno-białego obrazu, na którym dziecko widać w samym zarysie. Dlatego często korzysta się z nowszych technologii – USG w ciąży z obrazem w 3D pozwala zauważyć ruchy, a także bez problemu rozpoznać poszczególne części ciała płodu (to szczególnie ważne dla rodziców, dla których czarno-biały widok w 2D może być zbyt enigmatyczny i nieczytelny). Takie badanie umożliwia rozpoznanie wielu wad wrodzonych, w tym między innymi zespołu Downa, a to dzięki temu, że na komputerze wyświetla się obraz, na którym bardzo dobrze widać kościec, w tym kość nosową – jej budowa wskazuje na obecność lub brak choroby.

USG 4D – zobacz ruchy dziecka w czasie rzeczywistym

Sprzęt medyczny, który dziś możemy spotkać w gabinetach lekarskich, umożliwia wykonanie USG nawet w technologii 4D. Obraz uzyskiwany w trakcie badania umożliwia dostrzeżenie ruchów dziecka wyświetlanych na ekranie w czasie rzeczywistym. Taki widok pozwala dokładnie ocenić stan zdrowia nienarodzonego malucha, a także stanowi niezapomniane doświadczenie dla rodziców – mogą oni zobaczyć nie tylko samą sylwetkę, ale też gesty i miny wyczekiwanego dziecka. Po badaniu lekarz wręczy im nagranie z filmem, który z całą pewnością stanowił będzie wspaniałą pamiątkę.

Kobiety, które chciałyby poddać się badaniu USG w ciąży w Warszawie, serdecznie zachęcamy do wizyty w Centrum Medycznym Macromedica. Posiadamy nowoczesny sprzęt, który umożliwia wykonanie USG w 3D i 4D.

USG 3D i 4D – różnice

Różnica pomiędzy USG w wymiarach 3D i 4D polega na tym, że w przypadku pierwszego obraz jest trójwymiarowy, jednak nieruchomy. Drugie zaś pozwala na obserwację w czasie rzeczywistym. Na ekranie monitora lekarz oraz pacjenci mają możliwość obserwowania dziecka, jego ruchów, min i wszystkiego, co w danym momencie robi.

Nowoczesna technologia pozwala na zarejestrowanie niezapomnianych i niepowtarzalnych momentów z okresu ciąży i rozwoju płodu. Poza oczywistymi wartościami dla przyszłych rodziców, którzy mogą zobaczyć swoje nienarodzone jeszcze dziecko w czasie rzeczywistym, obserwować jego mimikę oraz kształt twarzy, czy śledzić ruchy w brzuchu, badanie to rozszerza możliwości lekarza, który je wykonuje.

Dzięki obrazom trójwymiarowym, lekarz ma szansę zaobserwować i wychwycić ewentualne zmiany anatomiczne, których zauważenie jest o wiele trudniejsze, w przypadku wykorzystania klasycznego aparatu z obrazem 2D.