Rak prostaty

Rak prostaty

Rak prostaty jest nowotworem złośliwym, który rozwija się w prostacie, nazywanej też gruczołem krokowym lub sterczem.

Gdzie znajduje się prostata?

Prostata znajduje się w miednicy u mężczyzn, poniżej pęcherza moczowego, do przodu od odbytnicy. Otacza cewkę moczową. 

Jakie są przyczyny raka gruczołu krokowego?

Niestety nie znamy dokładnych przyczyn rozwoju tego nowotworu. Specjaliści podkreślają, że jego występowanie ściśle związane jest ze starszym wiekiem oraz czynnikami genetycznymi. 

Jak często występuje?

Nowotwór złośliwy prostaty jest drugim co do częstości rakiem występującym u mężczyzn w Polsce, wyprzedza go jedynie rak płuc. Ponadto, warto wspomnieć, że liczba chorych z roku na rok szybko wzrasta. Każdego roku zauważa się ok. 2% więcej chorych niż w roku poprzedzającym. 

Rak prostaty- rodzaje 

  • gruczolakoraki 

Nazywane inaczej rakami gruczołowymi. Stanowią większość, ponieważ występuję u ok. 95% chorych. 

  • drobnokomórkowe 
  • neuroendokrynne 

Warto wspomnieć, że w gruczole krokowym może występować nowotwór niezłośliwy, nazywany gruczolakiem stercza. 

Objawy raka gruczołu krokowego

Nowotwór ten często rozwija się bezobjawowo, więc ciężko jest go rozpoznać. Zdarza się jednak, że jest on powodem występowania objawów przypominających łagodny rozrost gruczołu krokowego. Zaliczamy do nich: częstomocz, uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu, przerywanie snu w celu wypróżnienia, nagłe parcie na pęcherz. 

Jak każdy nowotwór złośliwy, nowotwór prostaty, może tworzyć przerzuty. Najczęściej zajmuje on węzły chłonne, drugie w kolejności są kości. Zdarzają się także przerzuty do płuc, wątroby i mózgu, ale występują one dużo rzadziej. 

Rak prostaty- metody leczenia

Wybór leczenia zależy od wielu czynników. Pod uwagę bierze się m.in. wiek chorego, spodziewany czas przeżycia, stopień zaawansowania choroby i oceny ryzyka.

Do głównych metod leczenia zaliczamy leczenie operacyjne, radioterapię i tzw. leczenie systemowe, na które składa się terapia hormonalna i chemioterapię.

Aby być z nami na bieżąco: Facebook, Instagram
Aby umówić się do naszych  specjalistów: Znany Lekarz