Nietrzymanie moczu to mimowolny, niezależne od świadomej decyzji, wypływ moczu. Jest zawsze nieprawidłowym objawem i wymaga oceny przez lekarza, najczęściej urologa, a w przypadku kobiety również ginekologa.
Fizjoterapeutka uroginekologiczna prywatnie w Warszawie – Macromedica
Lekarz fizjoterapeuta – Macromedica
Co to jest fizjoterapia?
Celem fizjoterapii jest przede wszystkim przywrócenie sprawności i funkcjonowania w życiu codziennym osób dotkniętych urazem, chorobą lub niepełnosprawnością. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko obrażeń lub chorób w przyszłości. Wymaga holistycznego podejścia, które angażuje również pacjenta.
Czym zajmuje się lekarz fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Fizjoterapia uroginekologiczna przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet. Fizjoterapeuta uroginekolgiczny zajmuje się leczeniem, a także profilaktyką problemów związanych głównie z dolegliwościami kobiecymi, ale jego zadaniem jest również przywrócenie równowagi w sferze mięśniowo-powięziowej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie narządów miednicy mniejszej.
Kiedy warto zgłosić się lekarza fizjoterapeuty, a kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
Fizjoterapeuci zajmują się diagnostyką i nieinwazyjnym leczeniem schorzeń oraz problemów występujących w obrębie układu ruchu, usprawnianiem narządów ruchu, pomocy w powrocie do zdrowia po urazach stawów i mięśni.
Do fizjoterapeuty może zgłosić się osoba w każdym wieku z problemami:
- kości, stawów i tkanek miękkich, takich, jak ból pleców, ból karku, ból barku i urazy sportowe,
- wpływającymi na układ nerwowy, takimi jak problemy ruchowe wynikające z udaru, stwardnienienia rozsianego (SM) lub choroby Parkinsona,
- układu krążenie, takimi jak rehabilitacja po zawale serca,
- dotyczącymui układu oddechowego, takim jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy mukowiscydoza.
Do fizjoterapeuty uroginekologicznego należy zgłosić się:
- w ramach przygotowania do ciąży,
- w ramach przygotowania do porodu,
- w okresie połogu, aby ocenić kondycję mięśni dna miednicy i brzucha, a u pań po cesarskim cięciu – pozwala ocenić stan blizn po operacji,
- jako element przygotowania do operacji uroginekologicznej,
- występowania bólu w obrębie kości ogonowej (guzicznej).
lub gdy występują:
- endometrioza,
- nietrzymanie moczu,
- nietrzymanie stolca i gazów,
- obniżenie odbytnicy,
- bolesne miesiączki,
- rozejście spojenia łonowego i bóle pachwin w ciąży,
- obniżenie narządów rodnych,
- gazy pochwowe,
- bóle podczas stosunku seksualnego,
- powikłania i dolegliwości po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza podczas porodu,
- problemy z zajściem w ciążę czy z dolegliwości bólowe przedsionka pochwy.
Jak wygląda wizyta u prywatnego lekarza fizjoterapeuty?
Podczas pierwszej wizyty przeprowadzany jest szeroki wywiad, który pozwala uzyskać najważniejsze informacje dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz ustalenie przyczyn problemów, jakie skłoniły do umówienia wizyty. Fizjoterapeuta dokonuje oceny postawy ciała, przeprowadzając badanie funkcjonalne układu ruchu.
Następnie przeprowadzane jest badanie manualne – powłok brzusznych i miednicy, a także kręgosłupa, przepony i żeber. Ważnym elementem jest też ocena toru oddechowego. Jeśli pacjent zgłasza się po operacji, wówczas wykonywana jest również ocena blizny. W uzasadnionych sytuacjach oraz za zgodą pacjentki wykonywane jest też badanie przezpochwowe lub przezodbytnicze w celu oceny mięśni dna miednicy. Uzyskując kompleksowe informacje o stanie zdrowia pacjenta ustalany jest plan terapii oraz częstotliwość wizyty. Fizjoterapeuta określi też zalecenia, które należy stosować w życiu codziennym.
Podczas kolejnych wizyt specjalista przeprowadza wywiad oraz sprawdza skuteczność realizowanych przez pacjenta zaleceń. Następnie wykonywane są kolejne ćwiczenia oraz określane zostają zalecenia dotyczące dalszego postępowania przez pacjenta w domu.
Fizjoterapeuta Warszawa – konsultacja u fizjoterapeuty uroginekologicznego
Oferujemy Państwu usługi fizjoterapeutki, która zajmuje się także fizjoterapią uroginekologiczną.
Dobry fizjoterapeuta uroginekologiczny – mgr Agata Skoworodko
Mgr Agata Skoworodko jest doświadczonym specjalistą.
W naszej placówce zajmuje się konsultacjami fizjoterapeutycznymi, uroginekologicznymi oraz wykonuje USG.
Nie ma słów aby opisać jak cudownym i profesjonalnym lekarzem jest Pani Agata! Wizyty zostały przeprowadzone bardzo profesjonalnie ale również z ogromnym zadbaniem o komfort pacjenta! Pani lekarz wszystko szczegółowo wyjaśnia, jest bardzo uśmiechnięta i widać, że to co robi to nie tylko dla niej praca ale również pasja aby pomagać! Już po dwóch wizytach u Pani Agaty udało się rozwiązać problem który ciągnął się przez prawie rok. Nie mam również słów aby wyrazić swoją wdzięczność za pomoc, bo zwykłe dziękuję wydaje się zbyt małe 🙂 Polecam każdej kobiecie z całego serca! 🙂
Wizyta przebiegła w bardzo miłej atmosferze, pani Agata zadawała wiele pytań, podeszła do tematu z jakim przyszłam bardzo kompleksowo. Uzyskałam wiele cennych informacji. Wizyta spełniła moje oczekiwania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przy wizytach osób niepełnoletnich (do ukończenia 18-go roku życia) konieczna jest obecność rodzica / opiekuna prawnego z dokumentem tożsamości, w celu wyrażenia na nią zgody. W przeciwnym razie wizyta nie może się odbyć.
Uprzejmie informujemy, iż godziny umówionych wizyt są orientacyjne. Szanując Państwa czas dokładamy wszelkich starań, aby wizyta odbyła się dokładnie o zakładanej godzinie. Jednak wykazujemy się indywidualnym podejściem, a każdy pacjent wymaga innego czasu poświęconego na poradę lekarską, co może skutkować przesunięciem czasowym. Bardzo prosimy o wyrozumiałość.
Na wizytę do lekarzy i terapeutów Centrum Medycznego Macromedica najlepiej umówić się telefonicznie w rejestracji Centrum. Dostępne są dwa numery telefonu, 784 000 159 oraz 22 841 06 79, w godzinach pracy placówki.
Poza godzinami pracy Centrum do większości lekarzy można umówić wizytę przez portal internetowy „znanylekarz.pl”.
Zapraszamy też do kontaktu mailowego na adres kontakt@macromedica.pl lub przez formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.
Nasza placówka czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00.
Serdecznie zapraszamy
Obrazowanie ultrasonograficzne, powszechniej znane jako badanie USG, jest jednym z najczęściej wykonywanych typów badań, pozwalających jednocześnie dość dokładnie określić faktyczny stan badanego narządu. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym, wysyłanym przez specjalistyczna aparaturę, które odbijając się od tkanek i struktur ciała, budują ich obraz widoczny na monitorze aparatu do USG. Obrazowanie ultrasonograficzne wykonywane jest przez lekarza. Należy do badań bezbolesnych nieinwazyjnych. Dzięki USG badać można wiele narządów, również jamę brzuszną wraz z narządami układu moczowego, jednak w tym przypadku pacjent powinien się do niego odpowiednio przygotować.Już na dzień przed badaniem USG jamy brzusznej pacjent powinien zrezygnować z ciężkich pokarmów, oczywiście na rzecz tych lekkostrawnych.Warto także zażyć środek eliminujący nadmiar powietrza z przewodu pokarmowego, dostępny w aptece bez recepty.
6 godzin przed obrazowaniem ultrasonograficznym jamy brzusznej pacjent nie może już nic zjeść, a jedyny płyn, jak powinien przyswajać to naturalna, niegazowana woda. Niewskazane jest też palenie papierosów i żucie gumy.
Jeżeli przeprowadzone ma być badanie układu moczowego i prostaty należy zgłosić się na nie z wypełnionym pęcherzem moczowym. Przez ok 2 godz. przed badaniem należy wypić około 1,5 litra niegazowanej wody mineralnej i nie oddawać moczu.
Zobacz artykuły:

Mgr Agata Skoworodko
Fizjoterapeuta, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Mgr Agata Skoworodko jest fizjoterapeutką z kilkunastoletnim stażem. Przede wszystkim zajmuje się kobietami w okresie okołoporodowym i w połogu. Specjalizuje się w leczeniu bólu z powodu endometriozy.
Dowiedz się więcej...