Trądzik pospolity

Trądzik pospolity

Objawy oraz metody leczenia

Wbrew pozorom trądzik nie jest schorzeniem występującym jedynie w wieku młodzieńczym. Co prawda najczęściej dotyka ono nastolatków ze względu na nieunormowaną jeszcze gospodarkę hormonalną, to jednak trądzik nie omija też osób dorosłych czy nawet najmłodszych dzieci.

Przyczyny powstawania trądziku

U młodzieży główną przyczyną występowania trądziku pospolitego jest regulująca się dopiero gospodarka hormonów płciowych. Zwykle etap ten mija samoistnie. Inna sytuacja ma jednak miejsce w przypadku osób dorosłych. Tutaj lekarze nie mają jednogłośnej pewności co do przyczyn powstawania choroby. Określają jednak, że powodami odpowiedzialnymi za trądzik pospolity u osób dorosłych mogą być: stres, uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowy poziom hormonów lub niektóre leki, wśród nich antydepresyjne.

Niezależnie jednak od przyczyny występowania trądziku, nie można go ignorować i należy udać się do dermatologa od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Próby wykorzystania domowych sposobów likwidowania trądziku nie są właściwym rozwiązaniem. Grozi to bowiem powstawaniem szpecących i nieestetycznych blizn oraz przebarwień, których usunięcie może okazać się trudne i kosztowne.

Przyczyny i objawy trądziku pospolitego

Trądzik wywoływany jest zwiększoną produkcją łoju w gruczołach łojowych (tzw. sebum) oraz nadmiernego rogowacenia skóry. Zrogowaciałe komórki blokują i zatykają pory, a w ujściach gruczołów gromadzi się wydzielina tworząca zaskórniki. To właśnie one są pierwszym objawem występowania trądziku pospolitego. Pod skórą zaczynają rozwijać się bakterie będące źródłem stanów zapalnych i są odpowiedzialne za powstawanie krost.

Wstępne określenie pojawienia się choroby można określić samodzielnie, obserwując dokładnie stan swojej skóry na twarzy, dekolcie oraz ramionach. Wstępne stadium jej rozwoju określają białe kub czarne punkciki tuż pod skórą. Są to tzw. zaskórniki. Średnio nasilony trądzik objawia się krostkami i grudkami. Zaawansowany rozwój trądziku pokazują natomiast wypełnione ropą guzki.

Każdy z tych symptomów jest sygnałem do umówienia wizyty dermatologicznej.

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku może być ogólne lub miejscowe. Od sposobu leczenia zależy poziom zaawansowania choroby oraz wyniki badań zleconych przez lekarza. Niekiedy, aby dobrać właściwy sposób leczenia, niezbędna jest również konsultacja z endokrynologiem, który wykona badania na poziom hormonów.

W przypadku łagodnych i średnich zmian trądzikowych stosowane leczenie jest najczęściej miejscowe. Polega na zastosowaniu odpowiednio zaleconych przez lekarza maści, kremów, żeli lub płynów, które używane są bezpośrednio na powstałe zmiany skórne.

Środki do miejscowego leczenia trądziku pospolitego, w zależności od składu, mają działanie hamujące powstawanie zaskórników i stanów zapalnych, są antybakteryjne i pomagają w złuszczaniu naskórka oraz zmniejszają wydzielanie sebum.

Ogólne leczenie trądziku może być natomiast długotrwałe, a na jego efekty należy niekiedy poczekać nawet kilka miesięcy. Polega na przyjmowaniu leków doustnych. Mogą być nimi antybiotyki, środki hormonalne lub izotretinoina. W niektórych przypadkach dermatolog może zalecić także zabiegi kosmetyczne, pomagające w zwalczeniu choroby.